May 2018 Race Results

After several delays, the May race was finally held on Lake Baldwin on June 3.  Better late than never.  There were eleven sailors on six boats using the 6 – 8 knots of wind to try and best their fellow competitors.  There were no photo finishes this time around, but Penny and Todd made sure it was a memorable race when they lost their Main halyard up the mast.  Not wanting to forfeit the next race, they capsized on purpose so that they could reach the shackle.  After a couple attempts thwarted by running the halyard on the wrong side of the shroud, they were back in business for the final two races.   In A Fleet we had Kurt racing with new club member David, who we quickly learned was not new to sailboat racing, taking first place.  In just her second race ever, Donna took the crown in B Fleet.

Race Times

Sailors Boat Race 1 Corrected Race 2 Corrected Race 3 Corrected
Penny Potter
Todd McCurdy
H140 100:00 16:32 17:60
Rick Best
Donna McCurdy
JY15 12:12 14:58 18:06
Natalie Eager
Creston Swaim
H140 14:28 18:26 19:20
Kurt Walker
David Greene
JY15 11:29 15:51 16:06
Dan Pollock Sidewider 18:20 16:01 17:22
Matt Rood
Joel Borcharet
H140 13:47 17:15 15:12

A Fleet Results

Sailors Race One Race Two Race Three Total Points Place
Kurt Walker
David Greene
1 2 2 5 1
Rick Best 2 1 4 7 2
Matt Rood 3 4 1 8 3
Penny Potter 5 3 3 11 4
Natalie Eager 4 5 5 14 5

B Fleet Results

Sailors Race One Race Two Race Three Total Points Place
Donna McCurdy 1 1 4 6 1
Joel Borcharet 2 4 1 7 2
Dan Pollock 4 2 2 8 3
Todd McCurdy 5 3 3 11 4
Creston Swaim 3 5 5 13 5

April 2018 Race Results

Upon arrival at Lake Baldwin, the weather looked iffy.  There were storm clouds looming overhead while the lake was doing it’s best impression of a mirror.  Not wanting to postpone the race for another week, eight sailors rigged up four Hunter 140’s.  As the course was being prepared, the storm continued to dissipate and the wind came up to a lovely 8 – 10 knots.  It turned out to be a perfect day for the three rookie racers and five regulars.  Kayla secured a win for the Crimson Tide over the Buckeyes in B Fleet.  Rick and Penny continued their dominance with a win in A Fleet.  There are still plenty of races left in 2018 and lots of room to climb your way up the standings in both fleets.  Next race will be on May 20th.

A Fleet

Sailors Race One Race Two Race Three Total Points Place
Rick Best
Penny Potter
3 1 1 5 1
Charlie Crowther
Matt Rood
2 2 2 6 2
Kurt Walker 1 3 3 7 3

B Fleet

Sailors Race One Race Two Race Three Total Points Place
Kayla McCurdy 1 1 1 3 1
Todd McCurdy
Donna McCurdy
2 2 2 6 2

February 2018 Race Results

There were fourteen sailors out racing on Feb 11th and they were rewarded with a beautiful day for sailing.  Winds were a consistent 8 – 10 knots and temps in the high 70’s.  It’s fantastic to see many new names on the score sheet this year.  On the course were three JY 15’s, three Hunter 140’s and one Sidewinder.  Yet another day ended up with a tie in total points for A Fleet, leaving the pair of firsts earned by Kurt and Gordon to break the tie for the day.  In B Fleet we’ve got a couple rookies fighting for their place in the top three of 2018.  Overall and very exciting day of sailing.  Next race is March 11th.

Race Times

Sailors Boat Race 1 Corrected Race 2 Corrected Race 3 Corrected
Kurt Walker
Gordon Hogg
JY15 13:14 14:33 15:33
Dan Pollock
Ryan Stark
Sidewider 19:58 101:46 101:46
Rick Best
Michele Schott
JY15 13:24 15:22 14:33
Matt Rood
Natalie Eager
JY15 14:19 18:40 14:35
Penny Potter
Joel Borcharet
H140 15:11 15:53 16:07
Caroline Franklin
Jeremy Leshin
H140 20:54 20:12 20:18
Charlie Crowther
Walter Hammond
H140 16:10 17:10 16:17

A Fleet Results

Sailors Race One Race Two Race Three Total Points Place
Kurt Walker 1 1 3 5 1
Rick Best 2 2 1 5 2
Matt Rood
Natalie Eager
3 5 2 10 3
Penny Potter 4 3 4 11 4
Charlie Crowther 5 4 5 14 5

B Fleet Results

Sailors Race One Race Two Race Three Total Points Place
Gordon Hogg 1 1 2 4 1
Michele Schott 2 2 1 5 2
Joel Borcharet 3 3 3 9 3
Walter Hammond 4 4 4 12 4
Caroline Franklin
Jeremy Leshin
6 5 5 16 5
Dan Pollock
Ryan Stark
5 6 6 17 6

Announcing Community Sailing Day

If you’ve driven past Lake Baldwin on a Sunday afternoon, you’ve probably noticed the sailboats frequently on the water.  For the first time open to the general public, The Sailing Club is hosting a community sailing day on Sunday March 4th, 1pm – 4pm at Lake Baldwin Park.  This is a day where several of our experienced sailing instructors will be waiting to take you out for a quick introduction to sailing, free of charge.  You’ll get 20 – 30 minutes of sailing in a JY 15 or Hunter 140 sailboat.  The instructor will explain as much or as little about how the boat works as you’d like.  There will be limited life jackets for you, but you may want to bring your own if you have them.  Wear shoes and shorts that you don’t mind getting wet.  Trips will be first come first serve, but we’d love to know if you’re planning to come.  Email events@thesailingclub.us

January 2018 Race Results

January’s race had great weather.  Wind around 8 knots and the sun warmed up the cold air for just enough time that everyone was comfortable.  We had the usual suspects on top of A Fleet and some new comers for B Fleet.

Race Times

Sailors Race 1 Corrected Race 2 Corrected Race 3 Corrected
Penny Potter
Natalie Eager
10:35 9:41 10:57
Jeremy Leshin
Walter Hammond
15:33 15:29 13:41
Rick Best
Joel Borcharet
10:06 17:04 11:23
Dan Pollock
Matt Rood
11:01 17:29 11:14

A Fleet Results

Sailors Race One Race Two Race Three Total Points Place
Penny Potter
Natalie Eager
2 1 1 4 1
Rick Best 1 2 3 6 2
Matt Rood 3 3 2 8 3

B Fleet Results

Sailors Race  One Race Two Race Three Total Points Place
Joel Borcharet 1 2 2 5 1
Dan Pollock 2 3 1 6 2
Jeremy Leshin
Walter Hammond
3 1 3 7 3

Fun Sail Report – November 2017

That little cold snap we had towards the end of October had me a bit worried about the Fun Sail planned for early November; but it turned out the weather was grand, with high temperatures in the low 80’s and lows in the high 60’s—just lovey. Our winds ranged from 4 kts to around 14, and pretty much came from the northeast the whole trip. We had good winds for sailing at least part of each day, with a tendency for the lulls to occur around midday, but picking up again in the later afternoon. The crew included two experienced sailors both fresh from summer ASA 104 courses, and three “newbie” sailors, who recently did the club’s sailing course and had never been on a cruising sailboat before. The moderate winds were perfect for convincing them they could take the helm and practice tacking and jibing in the 35-foot Comfortably Numb. All was well as we anchored the first night off DeSoto Point close to the mouth of the Manatee River. Cooking preparations resulted in a marvelous feast complimented by red wine and cibiatta laced with our own roasted garlic. The next day we headed out for the gulf; but again the wind died midday, so we anchored for lunch off Egmont Key, then headed back to the Manatee River to dock at Twin Dolphins Marina in Bradenton. The wind picked up again about half way back across the bay, so we got some nice sailing in. After showers and dinner on shore, we had great sleeping weather; but fog in the morning. Heading back to St. Pete’s the weather followed the same pattern again, so we had some good sailing in the afternoon, and returned to the Vinoy Marina at exactly 1700. Comfortly Numb performed well, although we did have a couple of issues (like with the head and the main sail); but if we didn’t have any issues, it wouldn’t have been sailing…right?

–Paula

November 2017 Race Results

Sunday was a tremendous day for sailing!  With winds starting out around 14 knots and then settling in to around 10 for most of the race, you couldn’t ask for better conditions.  We had eleven sailors join us this time, including a couple rookies(Caroline and Andy) hiking out for their first race with the club.  There were no capsizes on the day and no fouls called.  Being the last race of the season, bragging rights for the next year were on the line.  In A Fleet, Kurt was trailing Rick by just four points coming in to the race.  As you’ll see below, there was a two way tie for first place on the day, and a three way tie for third place.  That means we had to dig in to the tie breaking rules.  With two first place finishes, Matt and Jesus win the tie vs Kurt and Caroline.  The cup for 2017 came down to a photo finish in this final race of the season, but of course we don’t have a photo to refer.  We think Kurt and Caroline edged out Rick, Natalie and Walter by a foot or two following a great comeback rounding the final mark.  That’s what the record will show.  It was a great 2017 season, and everyone is looking forward to 2018.  Stay on the lookout for Matt as he scored several first place finishes recently and is poised for a run at winning in 2018.

Race Times

Sailor 1 Sailor 2 Boat Race 1 Corrected Race 2 Corrected Race 3 Corrected
Kurt Walker Caroline Dales JY15 8:23 8:38 8:44
Matt Rood Jesus Gonzalez JY15 10:21 8:18 8:03
Penny Potter Creston Swaim H140 10:38 9:05 8:39
Charlie Crowther Andy H140 10:08 8:41 9:03
Rick Best Walter & Natalie JY15 9:44 9:11 8:46

A Fleet Points

Sailor Race One Race Two Race Three Total Points Place
Matt Rood 4 1 1 6 1
Kurt Walker 1 2 3 6 2
Penny Potter 5 4 2 11 3
Rick Best 2 5 4 11 4
Charlie Crowther 3 3 5 11 5

B Fleet Points

Sailor Race One Race Two Race Three Total Points Place
Jesus Gonzalez 4 1 1 6 1
Caroline Dales 1 2 3 6 2
Creston Swaim 5 4 2 11 3
Walter Hammond & Natalie Eager 2 5 4 11 4
Andy 3 3 5 11 5

2017 – Top 5 – A Fleet

Name 2017 Total
Kurt Walker 68
Rick Best 69
Penny Potter 86
Charlie Crowther 88
Matt Rood 97

2017 – Top 5 – B Fleet

Name 2017 Total
Natalie Eager 104
Michele Schott 105
Creston Swaim 117
Jesus Gonzalez 123
Jeremy Leshin 125

October 2017 Race Results

After an August race cut short by the doldrums and a September race cancelled all together by uninvited guest Hurricane Irma, The Sailing Club help it’s first full race since July. Our patience was rewarded with 8 – 10 knot winds and zero rain. Once again the point totals were extremely close, save for a malfunctioning Sunfish.

Race Times

Sailor 1 Sailor 2 Boat Race 1 Corrected Race 2 Corrected Race 3 Corrected
Kurt Walker Matt Rood JY15 10:41 11:59 9:54
Phil Styne Michele Schott JY15 11:15 11:07 9:56
Penny Potter Natalie Eager H140 10:43 11:24 10:31
Rick Best Jeremy Leshin JY15 10:28 14:21 10:45

A Fleet Points

Sailor 1 Sailor 2 Boat Race One Race Two Race Three Total Points Place
Kurt Walker Matt Rood JY15 2 3 1 6 1
Phil Styne JY15 4 1 2 7 2
Penny Potter H140 3 2 3 8 3
Rick Best JY15 1 4 4 9 4

B Fleet Points

Sailor Boat Race One Race Two Race Three Total Points Place
Michele Schott JY15 3 1 1 5 1
Natalie Eager H140 2 2 2 6 2
Jeremy Leshin JY15 1 3 3 7 3
Creston Swaim Sunfish 4 4 4 12 4